top of page

OLFAKTOMETRE

Olfaktometre, koku dilüsyonlarını saptamak ve ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Olfaktometreler insan koku duyusunu ölçmek ve nitelemek için laboratuvar ortamlarında kullanılırlar. Olfaktometreler, maddelerin koku algılama eşiğini ölçmek için kullanılır. Yoğunluğu ölçmek için diğer kokuların karşılaştırıldığı bir temel olarak kokulu bir gaz verir.

Olfaktometreler, koku uyaranlarını belirlenmiş hava akışı, koku konsantrasyonu, koku süresi, başlangıç ​​ve dengeleme ile standart bir şekilde sunmak için bilgisayar kontrollü olarak geliştirilmiş cihazlardır.

Olfactometer OL022

OL022-burghart_trnsprnt.png

Olfaktometre OL022, psikofiziksel deneyler yapmak için tasarlanmıştır.

 

Fayda Maliyet etkinliğini artırmak için, bağlantı hortumu ve koku verici modülleri ısıtmaz.

Olfactometer OL023

Araştırma modeli olan Olfactometer OL023, en yüksek fonksiyonel aralıkta çalışabilmesi için geliştirilmiştir. Uzama aşamasına bağlı olarak, 12 kokuya kadar (burun deliği başına maks. 6 koku) çift kliniği uyarma ve / veya uygulama imkanı sunar. Zamana göre test edilmiş ısıtma sistemi, hava akışlarının nemlendirilmesi ve modern yazılım, deneylerin rahat bir şekilde tekrarlanabilir olmasını sağlar. OL023'ün modüler tasarımı, cihazın müşterinin isteklerine göre donatılmasına ve genişletilmesine izin verir. Burghart tarafından geliştirilen ve sürekli iyileştirilen yazılım, cihazın kullanılabilirliğine katkı sağlamakatadır. Özel nemlendirme modülleri 'aksesuarlar' menü girişinde listelenmiştir. Cihaz büyük ölçüde bağımsızdır ve yalnızca normal bir elektrik prizine (dikkat, Avrupa dışı bağlantılar için lütfen bizimle iletişime geçin) ve odada bir atık hava kanalına ihtiyaç duyar.

OL023-burghart_trnsprnt.png

Compact Olfactometer OL024

OL024-Burghart Olfaktometre

Olfaktometre, Koku konsantrasyonu, bilgisayar ile kontrol edilen , ısıtılmış ve nemlendirilmiş saf hava akımı üretir. Kokunun Dilüsyonu ve beslemesi direk olarak Teste tabi olan kişinin burnunda gerçekleşir. Özel hava Değiştirme prensibi ile Trigeminus sinirinin mekanik reseptörleri uyarılmadan, kanatların 10 ms içinde hareket etmesini sağlar.

Ağız yoluyla yapılan solunum ve velofarenjial sfinkter eğitimi ile, Stimulasyonun (uyarıının) solunum tarafından etkilenmediğine emin olunmaktadır. Basit ağız solunumu gayet yeterli ve iyi sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Solunum sensor yardmı ile monitörize edilebilir. (Bkz. Solunum sensörü).

 

Yeni dizayn edilmiş olan OL24 Araştırma için üretilmiş olan OL23 modelinin Kompakt ve ufak versiyonudur. OL23 de edinilen tüm bilgi birikimi, aynen OL24 de kullanılmış ve bu şekilde basit, komplike olmayan, kullanıcı dostu ve kolay bakım yapılabilir hale getirilmiştir.

 

OL23 le kıyaslandığında OL24 komple entegre bir cihazdır Fakat bu özelliği yüzünden kullanılan KOKU sayısı malesef kısıtlıdır ve artırılamaz. OL24 de sadece 1 sıvılaştırılmış KOKU ve beraberinde 2 gaz KOKU yada sadece 2 Sıvı KOKU kullanılabilmektedir
 

YAZILIM ÖZELLİKLERİ

Sınıf Görünümü

Olfaktometreler için kontrol yazılımı, daha büyük ölçekte testin gerçekleştirilebilmesinde en önemli etkendir.

- Her test değerinin bireysel güvencesini ve yeniden erişimi sağlar
- Windows görünümü ve hissi ile kullanıcı dostudur.
- Her Olfaktometre modeli için aynı ekran düzenine sahiptir

 

Sekans Görünümü

Kontrol yazılımının yeni versiyonu, iyileştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ve hızlandırılmış süreçlerle öne çıkıyor.

- Geliştirilmiş hata analizi olanakları
- Kullanıcı dili değiştirme imkanı
- Minimum donanım ve yazılım gereksinimlerini karşılayan tüm sistemlerde çalışır
- Standart bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlanır

Burghart EEG OL026

Burghart tarafından yeni geliştirilen EEG (OL026), esas olarak koku alma ve tatla uyarılmış potansiyellerin basit bir şekilde kaydedilmesini sağlar.

 

Bu 8 kanallı cihazın ana özelliği çok net ve basit kullanımdır. Sadece birkaç adımda, temel bilgiye sahip herhangi bir kullanıcı uyarılmış potansiyelleri kaydedebilir. Veriler değerlendirilebilir ve yazdırılabilir.

Diğer programlara kolayca aktarılabilen bir formata sahiptir. Burghart EEG, Olfaktometre tipleri OL016, OL023, OL024 ve Gustometer GU002 ile tamamen uyumludur.

Tetikleme arabirimi doğrudan bir yazıcı bağlantı noktasına da bağlanabilir; Örnek olarak, E-Prime veya Presentation F. gibi yazılım programları tarafından kontrol edilebilir. 

8-Channel OL026_EEG_burghart
bottom of page